Uzay tabanlı güneş enerjisi: Çin’den başarıya ulaşmış kontrol

28.06.2022 13:25 Haber Deposu: (Fotoğraf: Temsili) Çin’in Xidian Üniversitesi’nden bilim adamlarına gore, Çin’de uzay tabanlı güneş enerjisi kullanımının yolunu açabilecek yeni bir kule üstünde emekler tamamlandı.
Üniversiteden meydana getirilen açıklamada, 5 Haziran’da “dünyanın ilk tam bağlantılı ve tam sistemli güneş enerjisi santrali” üstünde başarıya ulaşmış bir kontrol yapıldığı açıklandı.
Uzay tabanlı güneş enerjisinin gelişimini desteklemek için tasarlanmış beş değişik sistemle donatılan ve çelikten üretilen 75 metre yüksekliğindeki yapı, üniversitenin kampüsüne yerleştirildi.
Uzaydan güneş enerjisi elde edilmesine ilişkin emekler yalnızca Çin’in gündeminde değil. Mart ayında İngiltere’nin uzayda güneş enerjisi santrali oluşturmak için 18,72 milyar euroluk bir teklifi değerlendirdiği bildirilmişti. ABD Birleşik Devletleri, kendi uzay tabanlı güneş enerjisi sistemine gelişmiş teknoloji sağlamak için 100 milyon dolarlık ortaklık anlaşması yapmış oldu.
BİLİM KURGU MU GERÇEKLİK Mİ?
Uzay tabanlı güneş enerjisi sisteminde, uyduların enerjiyi güneşten devamlı olarak fotonlar biriktirerek enerjiyi fotovoltaik hücrelere dönüştürmesi ve bu elektriği kablosuz olarak ışınla ve mikrodalgalar halinde Dünya’daki alıcılara göndermesi hedefleniyor.
Portsmouth Üniversitesi Makine ve Tasarım Mühendislik Okulu Başkanı Jovana Radulovic, bu bilim kurgu romanından çıkma şeklinde görünen fikrin yeni olmadığını söylüyor.
Euronews’e konuşan Raduloviç, mühendislerin ve bilim adamlarının bu teoriyi geçtiğimiz yüzyılda gündeme getirdiğini belirtiyor.
Kuram, ilk kez 1960’larda bilim insanı ve uzay mühendisi olan Peter Glaser tarafınca önerildi. Ona gore, uzay tabanlı bir güneş enerjisi santrali, 24 saat güneş ışığı görmesi ve devamlı elektrik üretimine izin vermesi sebebiyle Dünya’ya yerleştirilen bir santrale gore daha verimli olabilirdi.
Küresel enerji tüketiminin 2050 yılına kadar yüzde 50 oranında artmasının beklendiği bir dönemde, bu metodun artan enerji ihtiyacını karşılamada ve iklim krizine çözüm üretmede destek olabileceği belirtiliyor.

UZAY TABANLI GÜNEŞ ENERJİSİNİN ÖNÜNDEKİ ENGELLER NELER?
Teknoloji ilk bakışta ümit vadeden bir görüntü sergilese de birçok zorluğu da bununla beraber getiriyor. Uzay tabanlı güneş enerjisinin uygulanmasını zorlaştıran ana etken yüksek maliyeti.
Sistemin büyük seviyede modüler olduğu biliniyor. Buna gore, Güneş modülleri yörüngede robotlar tarafınca monte edilmeli. Bu montajın yapılabilmesi için tüm unsurların uzaya taşınması gerekir ki bu da zor ve maliyetli bir işlem olduğu anlamına gelir. Üstelik bu tür bir etkinlik çevre için de zararı dokunan olabilir.
Öte taraftan üretilen enerji ve elektriğin Dünya’ya mikrodalgalar halinde gönderilmesi öngörülüyor. Radulovic’e gore bu denli uzaktan gelen bu dalgalar için devasa alıcılara gerekseme duyulacak.
İletilen mikrodalgaların yoğunluğunu artırarak daha ufak antenler de kullanmak düşünülebilir. Böylelikle maliyet de düşürülebilir. Ne var ki bu senaryoda yoğun sinyallere maruz kalan canlılar için yıkım söz mevzusu olabilir.
Enerjinin dönüştürülme süreçlerinde yüzde 10 oranında yitik yaşanabileceği dikkate alındığında sistemin verimlilik açısından o kadar da avantajlı olmayacağı görülebilir.
Öteki bir güçlük da güneş panellerinin uzayda uzun süre ayakta kalabilmesini sağlamak. Uzay şartlarına karşı devamlı bakıma gerekseme duyacak olan bu panellerin radyasyona karşı sağlamlaştırılmaları gerekir.
GELECEK İÇİN DEĞERLİ BİR YATIRIM MI?
Tüm bu zorluklar projelerin maliyetini mühim seviyede artırırken sistemin buna değip değmeyeceği sual işareti olarak kalmaya devam ediyor.
Radulovic, bundan dolayı Elon Musk’ın şirketi Space X’in çalışmalarını yakından izlediklerini söylüyor ve “Aynı roketi kullanarak malzemeleri uzaya göndermek ve bunu yine yine yapmak maliyet açısından avantajlı gözüküyor. Sadece uzaya güneş enerjisi santrali oluşturmak için tüm unsurların maliyeti düşürülmedikçe bu düşündüğümüz kadar süratli olamayacak. Üstüne yoğunlaşmamız ihtiyaç duyulan bir şey bu.” şeklinde konuşuyor.
Gene de bu bilim kurgu romanlarını çağrıştıran yöntem gelecekte mühim bir yatırım haline gelebilir. Radulovic, hızla gelişen teknolojinin er ya da geç daha uygun maliyetle üretilebileceğini bundan dolayı üstünde daha çok araştırma yapılacağını söylüyor.
Enerji ve iklim kriziyle savaşım etmek ve gelecek nesilleri korumak için sert önlemlerin alınması gerektiği aşikar. Uzay tabanlı Güneş enerjisinin kısa vadede önünde engeller olsa da uzun solukta yararları ümit verici.
Tokyo’da son 147 senenin ısı rekoru

Son Dakika Haberler