Tane düzensizliği polikistik over sendromunun habercisi olabilir

26.06.2022 11:25 Haber Deposu: İHA Hanım Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Melek Çiçek Aydın, genç kızlarda ve hanımlarda görülen polikistik over sendromu hakkında mühim açıklamalarda bulunmuş oldu. Hastalığın emareleri ve tedavi şekilleri hakkında konuşan Op. Dr. Melek Çiçek Aydın, polikistik over sendromunun geç gebeliğe niçin bulunduğunu ve hastalığın temel sebebinin ise genetikten kaynaklı bulunduğunu söylemiş oldu.
Dr. Aydın, “Polikistik Over Sendromu hastalığı üretken çağdaki genç kızlarda yada hanımlarda ortaya çıkan bir yumurtalık hastalığıdır. Yumurtanın tembel emek harcaması ve fazlaca sayıda yumurtanın çatlayamaması sebebiyle vücutta bu hastalık ortaya çıkmaktadır. Polikistik Over Sendromunu, hastalık ve yapısal durum olarak kabul eden iki görüş vardır. İlk bulgu tane düzensizliğidir. Sivilcelenme, saç dökülmesi ve tüylenme şeklinde durumlar da görülebilir, hatta bazı kişilerde fizyolojik bulgu bile olmayabilir. Aslına bakarsak hepsinin genetik kökeni, yatkınlığı vardır. Çevresel faktörlerde ise hastanın beslenmesi, kilo alımı ve stres faktörleri şeklinde durumlar olabilir. Fakat temel niçin, genetik” dedi. “Sabır göstermeleri gerekiyor”
Polikistik over sendromunun tedavi şekillerinden bahseden Dr. Aydın, “Bilhassa bu hastalıkta semptomları tedavi edebiliriz. Sivilce, tane düzensizliğini hormon terapileriyle; tüylenmelere karşı ise erkeklik hormonunu baskılayan ilaçların kullanımı bu tür şikayetleri azaltır. Kişiye bakılırsa de tedavi şekilleri mümkün olabiliyor. Bayanların bilhassa tane düzensizliği ve erkeksi olan tüylenmelerde doktora başvurması gerekiyor. Evlendikten sonrasında çocuk sahibi olamayan hanımlarda da hafifçe polikistik over sendromu olabiliyor. Bunlarda evlatların olmasını geciktiriyor. Tertipli aralıklarda yapılması ihtiyaç duyulan testler var, onların yapılması gerekiyor. Tedavisinin süre alacağını bilmeli ve çocuk sahibi olmak için tedavilere devam ederek sabır göstermeleri gerekiyor. Zayıflama durumuna, beslenme düzenine dikkat ederek bu rahatsızlığı yenebiliriz” dedi.

Son Dakika Haberler