Güneşin fazlası zarar fakat azı da yarar

Cilt kanserinin malum en mühim sebeplerinden biri Güneş ışınları… Bununla birlikte güneş cildin yaşlanması, kırışması, gözde katarakt, iris kanseri ve sarı nokta şeklinde hastalıklara da niçin olabiliyor. Haliyle son yıllarda güneşin tenimize değmesinden korkar olduk. Oysa ‘helioterapi’ (güneş terapisi) pek oldukça hastalığın tedavisi… Acıbadem Fulya Hastanesi’nden fonksiyonel tıp uzmanı Dr. Aynur Ketene, dermatoloji uzmanı Dr. Gizem Yağcıoğlu, göz hastalıkları uzmanı Dr. Emrah Altıparmak’a güneşin zararları kadar yararlarını ve ondan iyi mi faydalanmamız icap ettiğini sorduk.
* Dışarıdan kullanılan destek sunar hiçbir vakit naturel güneşin yerini almaz.
* Güneşlenme D vitamini sentezini arttırarak bağışıklığı sağlamlaştırır. Kanser dahil kronik inflamatuar hastalıklarına karşı korur. Melatonin sentezini arttırdığı için kuvvetli bir toksin temizleyicidir. Görme engellilerde melatonin sentezinin fazla olmasından dolayı kanser olma riski azdır. * Yüksek kolesterolü düşürmenin en güzel yolu güneşlenmektir.
* Güneş eksikliği D vitamini eksikliğini bununla beraber getirir. Ek olarak sedef, egzama, romatoid artrit, haşimato tiroidi şeklinde otoimmün hastalıkların yanında kansere de davetiye çıkarır.
* Kemik sağlığının korunmasında kalsiyumdan ilkin D vitamini düzeyine bakılmalı. Şu sebeple D vitamini eksikken kalsiyum emilimi sağlanamaz. Çocuklardaysa uzun soluklu D vitamini eksikliği raşitizm dediğimiz hastalığa sebep olabilir.
Iyi mi faydalanmalı?
* D vitamini sentezi için öğlen, kol ve bacak iç yüzleri açıkta duracak şekilde, 15-20 dakika, kızarmadan güneşlenmek gerekir. Fakat bireşim ertesi güne kadar süreceğinden güneşlenme sonrası sabunlanmamak gerekir. Yalnız suyla duş alınabilir.
* Güneşin dik açıyla geldiği 11.00-15.00 saatleri içinde mümkünse plajda olmayın.
Iyi mi korunmalı?
* UV indeksini cep telefonlarındaki hava durumu uygulamalarından kolaylıkla takip edebilirsiniz. UV indeksi 3 ve üzerindeyse güneşten korunulmalı; 8 ve üzerindeyse de mümkünse dışarıda kalınmamalı.
* Gölge altında UV ışınları derimize ulaşmaya devam eder, bundan dolayı geniş ve uzun siperli şapka, güneş gözlüğü ve güneş kremi kullanmaya gölge altında dahi olsa devam edilmeli.
* Güneş kremlerinin hem UVA (ultraviyole A) hem de UVB’ye (ultraviyole B) karşı koruyucu olması gerekir. SPF (güneş koruma faktörü) kıymeti minimum 30, mümkünse 50 olmalı. Güneş kremi dışarı çıkmadan 30 dakika ilkin sürülmeli. Tesiri 3 saat devam etmiş olduğu için bu süre sonunda yine uygulanmalı.
* Kıyafetlerin güneşten koruma miktarını gösteren UPF (ultraviyole koruma faktörü) kıymeti 30 ve üstü olan giyim ve mayolar güneşten ortalama yüzde 95-97 oranında koruma sağlar.
Bebeklerde neye dikkat edilmeli?
İlk 6 aya kadar güneş kremi kullanılmamalı. Bu zamanda bebekler direkt güneş ışınlarından korunmalı, gölgede tutulmalı. Ense, kulak ve yüzü koruyacak şekilde uzun siperli şapka, UPF kıymeti 30 ve üstü olan mayo ve giysiler tercih edilmeli. 6 aydan sonrasında giyim ve şapkaya ek olarak titanyum dioksit, çinko oksit şeklinde mineral bileşen içeren, fizyolojik filtreli güneş kremleri kullanılabilir.

Son Dakika Haberler