Biden’dan eleştiri zirve öncesi flaş açıklamalar: Rusya’ya ‘altın’ yasağı geliyor

Ukrayna savaşı ülkenin doğusunda yoğunlaşmış durumda. Öte taraftan Kiev bugün güne siren sesleri ile uyandı. Ukraynalı yetkililerin açıklamalarına nazaran Rusya, başkente hava saldırısı düzenledi. Füzelerin hedefi olan 2 binada ise arama kurtarma çalışmalarının devam etmiş olduğu aktarıldı. 
Böylesine eleştiri bir dönemde G7 ülkelerinin liderleri Almanya’da bir araya geldi.
Almanya Başbakanı Olaf Scholz’un başkanlık edeceği 3 günlük zirvenin ana gündem maddeleri içinde Rusya-Ukrayna savaşı ve mevcut besin krizi yer ediniyor.
Covid-19 salgınının peşinden ilk kez Almanya’da düzenlenen zirveye İngiltere, Kanada, Fransa, İtalya, Japonya ve ABD katılıyor.
BIDEN YENİ YAPTIRIMI AÇIKLADI Eleştiri toplantı öncesi ABD Başkanı Joe Biden’dan flaş bir izahat geldi. Biden, zirveye katılamdan ilkin Rusya’ya uygulanacak yeni yaptırımı kamuoyuna duyurdu.
ABD Başkanı Twitter hesabı üstünden yapmış olduğu açıklamada cenk sebebiyle Rusya’dan altın ithalatının yasaklanacağını duyurdu.
Cenk sebebiyle pek fazlaca ülke Rusya’ya karşı yaptırım uygularken Moskova’dan buna karşı hamleler gelmişti.
Moskova, ‘dost olmayan ülkeler’ sıralaması hazırlamış ve bu listede yer edinen ülkelere yaptırım sonucu almıştı.
Altın, Rusya’nın enerjiden sonrasında en mühim ikinci ihracat ürünü konumunda. Rusya, 2021 senesinde ortalama 331 bin ton ile Çin’den sonrasında en fazlaca altın üreten ikinci ülke konumunda bulunuyordu.
Kiev’e füzeli hücum: Yıkıntı altında kalan 7 yaşındaki çocuk kurtarıldı
 

Son Dakika Haberler